Uszkodzone auta z USA – czy warto je sprowadzać?

import-auta.pl » Blog » Bez kategorii » Uszkodzone auta z USA – czy warto je sprowadzać?

Uszkodzone auta z USA – czy warto je sprowadzać?

3 lipca 2019 / 92 / Bez kategorii
Facebook It
Tweet It
Pinterest It
Google Plus It

Od wielu lat sprowadzanie pojazdów uszkodzonych z Niemiec i innych krajów europejskich cieszy się dużą popularnością na rynku polskim. Coraz więcej osób zadaje sobie jednak pytanie, czy warto zakupić i sprowadzić do Polski uszkodzone auto z USA? Postaramy się odpowiedzieć na postawione powyżej pytanie oraz rozwiać najczęstsze wątpliwości.

Sprowadzanie uszkodzonych aut z Europy czy z USA?

Relatywnie niskie koszty transportu samochodów z Europy i szybki czas realizacji doprowadziły do masowego importowania uszkodzonych aut i naprawiania ich na terenie Polski. Wielu inwestorów nie ma jednak możliwości, aby dokładnie sprawdzić historię pojazdu, nie są też świadomi, jaki jest rzeczywisty przebieg auta, a rynek staje się coraz bardzie przesycony. Samochody sprowadzane z rynku amerykańskiego posiadają w systemie bardzo szczegółowo prowadzoną dokumentację dotychczasowych kolizji i napraw, wraz ze zdjęciami (np. Carfax), dzięki czemu klient jeszcze przed dokonaniem zakupu, ma świadomość, jaki będzie stan techniczny auta i ewentualne naprawy nie powinny go zaskoczyć. Ponadto, rynek amerykański jest znacznie bardziej urozmaicony, pojawiają się przede wszystkim auta produkowane wyłącznie na ten rynek (z bogatszą wersją, ciekawszym wyposażenie, etc.), zatem takie auto nawet po latach użytkowania go w Polsce może być bardziej atrakcyjne i nie straci na swojej wartości tyle, ile zbliżone do niego rocznikowo auto z rynku europejskiego.

Dlaczego uszkodzone auta w USA są tańsze niż w Europie?

Fakt, iż Stany Zjednoczone są krajem wysokorozwiniętym, sprawia, że ich mieszkańcy rzadziej decydują się na przeprowadzenie naprawy samochodu nawet po niewielkiej kolizji i niejednokrotnie zależy im na szybkiej sprzedaży i wymianie auta na nowe. Bardzo często naprawy aut na rynku amerykańskim są też po prostu nieopłacalne, a w wielu miastach brakuje także firm, które przeprowadzają naprawy sprawnie i profesjonalnie.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, aby sprowadzać auto uszkodzone, wymagające naprawy, a nie auto, które według wykazanej dokumentacji nie posiada takiej możliwości i istnieje ryzyko, że nie zostałoby dopuszczone do użytkowania w Polsce. W tych wszystkich kwestiach najlepiej może doradzić profesjonalna firma zajmująca się importem aut.

Poza zakupem uszkodzonego auta z USA musimy pamiętać o kosztach, które dodatkowo będziemy musieli ponieść. Sprowadzenie auta zarówno uszkodzonego jak i nieuszkodzonego, odbywa się w kilku etapach, to jest: transport samochodu do portu na terenie Stanów Zjednoczonych, transport morski w kontenerowcu, a następnie transport na terenie Europy z wybranego portu – zazwyczaj z Niemiec lub Holandii. Obowiązkowo należy także uiścić opłatę za podatek VAT, cło oraz akcyzę. Najlepiej, jeśli przez wszystkie formalności przeprowadza nas profesjonalna firma – nie tylko ułatwi to całą procedurę, ale także sprawi, że uda nam się zaoszczędzić, np. przy kosztach transportu.

Samochód po naprawie może wymagać dostosowania oświetlenia na rynek europejski (nie we wszystkich przypadkach). Nie ma jednak obaw – z reguły nie są to duże koszty, a coraz więcej firm w Polsce jest w stanie zrobić to bardzo sprawnie i szybko. Warto jednak uwzględnić ten fakt w planowaniu swojego budżetu.

Od czego uzależnić finalną decyzję?

Wszystko zależy od wieku, klasy i stanu auta, które planujemy sprowadzić. Niewątpliwie im samochód jest bardziej unikalny i nowszy, tym na większą oszczędność możemy liczyć. O formalności nie należy się bardzo martwić – o to potrafią zadbać specjaliści.

Zobacz podobne artykuły

Odprawa celna
27 listopada 2018

 POTRZEBUJESZ INDYWIDUALNEJ WYCENY?

Zapytaj o ofertę
Zapytaj o Ofertę!